- Date of birth/Age: May 16, 1984 (40)
- Playe of birth: Split
- Citizenship: Croatia
- 1st league debut: 06.08.2011
- FIFA referees: since 2017
Profile
Record of all refereed matches 2023/2024
The result is either the total result or the result of a selected season.
UEFA Europa League
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
Group Stage | Oct 5, 2023 | Real Betis | Sparta Prague | 2:1 | 7 | - | - | - | |||||||||
Group Stage | Oct 26, 2023 | Sturm Graz | Atalanta BC | 2:2 | 4 | 1 | - | 2 |
UEFA Champions League Qualifying
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
Third Round | Aug 8, 2023 | Raków | Aris Limassol | 2:1 | 3 | - | - | 1 |
UEFA Nations League Play-out
SuperSport HNL
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
1 | Jul 23, 2023 | HNK Gorica (7.) | NK Varazdin (6.) | 1:1 | 4 | - | - | - | |||||||||
2 | Jul 29, 2023 | NK Istra (5.) | Dinamo Zagreb (8.) | 0:3 | 1 | - | - | - | |||||||||
5 | Aug 19, 2023 | Slaven Belupo (8.) | NK Istra (9.) | 2:2 | 8 | - | - | - | |||||||||
6 | Aug 26, 2023 | NK Lokomotiva (6.) | NK Osijek (3.) | 2:2 | 5 | - | 1 | - | |||||||||
9 | Sep 24, 2023 | Slaven Belupo (9.) | HNK Rijeka (2.) | 0:1 | 5 | - | - | - | |||||||||
10 | Sep 30, 2023 | NK Varazdin (7.) | HNK Gorica (4.) | 1:0 | 1 | - | - | 1 | |||||||||
12 | Oct 20, 2023 | NK Rudes (10.) | Slaven Belupo (8.) | 0:0 | 3 | - | - | - | |||||||||
13 | Oct 29, 2023 | HNK Rijeka (1.) | HNK Gorica (4.) | 1:0 | 4 | - | - | - | |||||||||
14 | Nov 4, 2023 | HNK Gorica (5.) | NK Osijek (4.) | 3:0 | 4 | - | - | - | |||||||||
16 | Nov 25, 2023 | Dinamo Zagreb (3.) | NK Osijek (5.) | 2:1 | 4 | - | - | - | |||||||||
18 | Dec 10, 2023 | HNK Rijeka (2.) | Slaven Belupo (9.) | 2:4 | 6 | - | - | - | |||||||||
19 | Dec 16, 2023 | NK Lokomotiva (6.) | NK Istra (9.) | 3:0 | 2 | - | - | - | |||||||||
20 | Jan 27, 2024 | NK Istra (9.) | Dinamo Zagreb (3.) | 0:1 | 4 | - | - | - | |||||||||
21 | Feb 2, 2024 | NK Lokomotiva (5.) | NK Varazdin (8.) | 0:0 | 6 | - | - | - | |||||||||
22 | Feb 11, 2024 | HNK Gorica (6.) | HNK Rijeka (1.) | 0:2 | 6 | - | - | 4 | |||||||||
26 | Mar 10, 2024 | HNK Rijeka (1.) | NK Osijek (4.) | 3:0 | 3 | - | - | - | |||||||||
29 | Apr 6, 2024 | NK Lokomotiva (4.) | HNK Gorica (6.) | 1:1 | 5 | 1 | - | - | |||||||||
5 | Apr 17, 2024 | Dinamo Zagreb (7.) | NK Varazdin (4.) | 2:1 | 4 | - | 1 | - | |||||||||
34 | May 11, 2024 | NK Varazdin (6.) | HNK Rijeka (2.) | 3:1 | 4 | 1 | - | - | |||||||||
35 | May 19, 2024 | NK Osijek (4.) | HNK Rijeka (2.) | 2:0 | 7 | - | - | - |
Hrvatski nogometni kup
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
Quarter-Finals | Feb 28, 2024 | NK Rudes | HNK Rijeka | 0:1 | 2 | - | - | - |
Protathlima Cyta Championship Round
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
1 | Feb 25, 2024 | Pafos FC (5.) | AEK Larnaca (2.) | 0:1 | 7 | 1 | - | - |
Prva Nogometna Liga
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
23 | Mar 23, 2024 | NK Dugopolje (6.) | NK Solin (12.) | 2:2 | 3 | - | - | - |
Protathlima Cyta
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
11 | Nov 10, 2023 | Anorthosis (6.) | Omonia Nikosia (3.) | 2:0 | 2 | - | - | - |